Kierunek BIORÓŻNORODNOŚĆ!
Od zawsze działamy z sercem do środowiska i szacunkiem do natury. Stale poszukujemy nowych możliwości aby nasza działalność w jak najmniejszym stopniu obciążała środowisko naturalne.
Aktualnie w 2022 r. przystąpiliśmy to pilotażowego projektu Global G.A.P – w ramach dodatkowego modułu szczególnie rozwijamy bioróżnordność.
Opracowujemy dedykowaną strategię, która obejmuje działania prowadzące do ochrony i zachowania różnorodności w naszym regionie.
Już dziś stosujemy wiele konkretnych działań, które wpisują się w tą ideę:
-
-
- Prowadzimy uprawy w zgodzie z zasadami zrównoważonego rolnictwa
- Stosujemy międzyplony spowalniające erozję gleby
- W sezonie letnim środki ochrony roślin stosujemy nocą gdy aktywność owadów jest mniejsza
- Zawsze weryfikujemy czy w pobliżu upraw nie znajdują się pasieki w trosce o dobro pszczół
-
W planach mamy również:
-
-
- Stosowanie nowoczesnych technologii jak. mechaniczne usuwanie chwastów czy siatki przykrywające pozwalające na ograniczenie zużycia ŚOR
- Zainstalowanie budek dla owadów pożytecznych
- Przeznaczenie wyznaczonej powierzchni na łąki kwietne
- Wyznaczenie korytarzy dla przyrody
- Współpracę z gospodarstwami spoza naszej organizacji aby wspólnie dążyć do zachowania bioróżnorodności regionu
-
Oprócz konkretnych działań podjętych przez nas stawiamy na edukację i promocję pozytywnych zachowań. Wiosną 2022 rozpoczęliśmy innowacyjny projekt promocyjno-edukacyjny pt. G’s Akademia Małego Farmera „Sowing Seeds”. Celem projektu jest przeprowadzenie dzieci przez przez proces uprawy warzyw od posadzenia do zbioru, połączony z dostarczeniem wiedzy na temat rolnictwa i środowiska naturalnego. Jednym z prowadzonych bloków tematycznych była właśnie bioróżnorodność – uczniom zostały przedstawione m.in. pozytywny wpływ owadów na środowisko naturalne.